Aktivne

SLING z dnevom odprtih vrat privabil 500 obiskovalcev

Dan odprtih vrat slovenskih superračunalniških centrov je letos potekal že četrto leto zapored, z namenom razkriti prostore, kjer delujejo ti izjemno zmogljivi sistemi, ter osvetliti njihovo uporabo in delovanje.

Uporaba in delovanje izjemno zmogljivih sistemov

Arnes se vsako leto predstavlja skupaj z Institutom “Jožef Stefan” na Teslovi ulici v Ljubljani, kjer se nahaja tudi naša superračunalniška gruča. Letos se nam je pridružila še Fakulteta za strojništvo Univerze v Ljubljani. V enem dnevu je več kot 110 obiskovalcev prisluhnilo naši skupni predstavitvi in si ogledalo prostor, kjer sta postavljeni Arnesova superračunalniška gruča in gruča Instituta “Jožef Stefan”. Arnesov superračunalnik je drugi najzmogljivejši v Sloveniji in edini, ki je namenjen izobraževanju, med raziskovalci pa se največ uporablja na področjih umetne inteligence in tehnologij znanja, teoretske fizike in fizike delcev, v genomiki, računski kemiji ter pri obdelavi velikih podatkov.

Šolarji in drugi obiskovalci so se z zanimanjem udeležili dogodka, ki je v Ljubljani potekal še r na Kemijskem inštitutu na Ažmanovem računskem centru, v Novem mestu na Fakulteti za informacijske študije, v Novi Gorici na podjetju Arctur ter v Mariboru na Institutu informacijskih znanosti, kjer so obiskovalci imeli priložnost spoznati superračunalnik EuroHPC VEGA, ki se uvršča med najzmogljivejše superračunalnike v Evropi in svetu. V sklopu dogodka in v organizaciji Univerze v Mariboru je potekala tudi spletna delavnica Generative AI with Diffusion Models.

Na Eksa dan navdihujemo mlade talente

Na dan 18. oktobra praznujemo Eksa dan – neverjetno moč superračunalnikov, ki zmorejo izvajati nepredstavljive naloge in spodbujati inovacije ter preboje tako v industriji kot v raziskavah. Beseda “eksa” namreč pomeni 1018 in se v superračunalništvu uporablja za določitev zmogljivosti superračunalnika. Če lahko superračunalnik izvede 1018 operacij s plavajočo vejico na sekundo (FLOPS), pomeni, da lahko v eni sekundi izvede več kot 1,000,000,000,000,000,000 operacij s plavajočo vejico na sekundo. Partnerji konzorcija SLING tradicionalno obeležimo ta dan z dnevom odprtih vrat superračunalniških centrov, da bi te zmogljive naprave približali javnosti in navdihnili mlade talente, da se odločijo za poklice v inženirstvu in raziskavah.

Sodelavci podjetja Arctur so v Novi Gorici študentom in drugim obiskovalcem predstavili svet visokozmogljivega računalništva ter konkretne primere njegove uporabe. Obiskovalci so imeli priložnost ogleda superračunalnika v njihovem podatkovnem centru, kjer so dobili boljši vpogled v arhitekturo strojne opreme. Na koncu so se potopili še v virtualno resničnost ter se naučili več o tehnologiji rendriranja in združevanja umetnosti s tehnologijo. V Mariboru so na Institutu informacijskih znanosti podaljšali dan odprtih vrat na tri dni in v tem času sprejeli več kot 190 obiskovalcev. Na Kemijskem inštitutu so za skupino osnovnošolcev pripravili poseben razširjen program. Z obiskom ter radovednostjo obiskovalcev pa smo bili zelo zadovoljni tudi sodelavci Arnesa, Instituta »Jožef Stefan«, Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani ter Fakultete za informacijske študije.

Ali ste vedeli?

Da bi dosegli, kar lahko superračunalnik na eksaravni opravi v eni sekundi, bi morali izvajati eno izračunavanje vsako sekundo kar 31,688,765,000 let.